Co to jest SORN i kiedy go potrzebujesz?

kwi 28, 2022 | Dokumenty, Samochody z UK - przepisy

SORN jest jedną z tych zasad, które nie znajdują swojego odpowiednika w polskim prawie. Kupując samochód w Wielkiej Brytanii można się z takim terminem spotkać, dlatego też wyjaśnimy co oznacza, kogo dotyczy i kiedy zgłoszenie auta do SORN jest konieczne.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

 1. Co to jest SORN?
 2. Kiedy zgłoszenie pojazdu do SORN jest konieczne?
 3. Jak zgłosić samochód?

Przeczytaj również:

 1. Rejestracja samochodu z Anglii
 2. Ubezpieczenie „anglika” w Polsce
 3. Kategorie ABI – co to jest?

Co to jest SORN?

Termin jest skrótem od 'Statutory Off Road Notification’, czyli oświadczeniem o wyłączeniu pojazdu z ruchu – na przykład samochodu osobowego lub dostawczego. Składając takie oświadczenie informujesz DVLA, że Twoje auto:

 • nie jest i nie będzie w najbliższym czasie użytkowane,
 • jest zaparkowane na terenie prywatnym – np. podjeździe lub w garażu,

Warunkiem koniecznym do zarejestrowania auta jako SORN jest parkowanie go poza drogami publicznymi.

W jakim celu można takie oświadczenie złożyć? Najczęściej po to, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku i ubezpieczenia za auto, którego się nie używa. Co więcej, jeżeli podatek już uregulowałeś, otrzymasz zwrot za każdy pełen niewykorzystany miesiąc. Należy jednak pamiętać o tym, aby ponownie opodatkować auto zanim wróci na drogę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy musisz dopełnić takich formalności, jak przegląd techniczny lub inny obowiązkowy rodzaj testu sprawności (np. zlecony przez producenta).

sorn informacje

Kiedy SORN jest konieczny?

W pewnych okolicznościach wyrejstrowanie pojazdu jest nie tylko dobrym pomysłem, ale wręcz koniecznością:

 • samochód nie jest opodatkowany,
 • samochód nie został ubezpieczony – nawet, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu jest krótka i nastąpiła na przykład z powodu opóźnienia w odnowieniu polisy,
 • zamierzasz rozebrać auto na części zanim zostanie zezłomowane,
 • kupujesz samochód, którego nie będziesz używał i będziesz parkować go z dala od drogi publicznej.

Zakup auta z SORN

Trzeba przy tym podkreślić, że SORN nie przechodzi z jednego posiadacza pojazdu na kolejnego (nabywcę). Jeśli więc kupujesz samochód, który został wyrejestrowany i Ty również nie zamierzasz tymczasowo z niego korzystać, musisz go zgłosić jako SORN.

Jak wyrejestrować samochód?

Procedura wyrejestrowania pojazdu nieużytkowanego jest bardzo prosta.

 1. Formularz można wypełnić i wysłać online na stronie sorn.service.gov.uk. Warto jest się upewnić, czy dane użytkownika widoczne w dowodzie V5C są aktualne, ponieważ urząd je wykorzysta do wysłania zwrotu podatku. W razie potrzeby, adres możesz aktualizować tutaj: https://www.gov.uk/change-address-v5c. Do złożenia wniosku potrzeba podstawowych informacji o pojeździe, jak 16-cyfrowy numer V11.
 2. Pocztą – jeśli zamierzasz zgłosić samochód, zarejestrowany na inne niż Twoje nazwisko, musisz takie oświadczenie wysłać do DVLA pocztą. Właściwy w tym przypadku jest formularz V890 (do pobrania na stronie gov.uk).
 3. Telefonicznie – do dyspozycji masz całodobową linię pod numerem 0300 123 4321.

Kiedy zgłoszenie zacznie obowiązywać? Masz możliwość wyrejestrować pojazd natychmiast lub od pierwszego dnia następnego miesiąca.

POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Masz pytania?