Co to jest V5C i jak wygląda?

mar 18, 2022 | Dokumenty

V5C, log book lub po prostu V5 – to trzy różne nazwy dla jednego dokumentu. Ponieważ dla posiadacza oraz dla użytkownika pojazdu w Wielkiej Brytanii jest to dokument niezwykle ważny, warto co nieco na jego temat wiedzieć. Czym jest V5C, jakie informacje zawiera i jak wygląda – odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu.

  1. Co to jest V5C?
  2. Jakie informacje zawiera V5C?
  3. Jak wygląda V5C?

Może Cię również zainteresować:

  1. Co to jest SORN i kiedy go potrzebujesz?
  2. Kategorie ABI – co to jest?
  3. Rejestracja samochodu z Anglii

Co to jest V5C?

W Polsce ten dokument zwykło się nazywać brytyjskim dowodem rejestracyjnym i wiele w tym stwierdzeniu jest prawdy. Rzeczywiście, jest on właściwym źródłem informacji o danych rejestracyjnych brytyjskiego samochodu oraz o jego użytkownikach. I tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, że w V5C znajdują się dane użytkowników, a nie właścicieli samochodu. Osoba użytkująca pojazd może być oczywiście jednocześnie jego posiadaczem, jednak nie jest to zasada i trzeba o tym pamiętać. Dobrym przykładem sytuacji, gdy właściciel i użytkownik nie są jedną i tą samą osobą, jest samochód zakupiony za pośrednictwem kredytu ratalnego. Nabywca może poruszać się kupionym samochodem, a jego dane są widoczne w dowodzie rejestracyjnym. W świetle prawa nie jest jednak posiadaczem tego pojazdu – a co za tym idzie, nie może go również sprzedać.

Potwierdzeniem właśności pojazdu w Wielkiej Brytanii może być na przykład rachunek, faktura, paragon, umowa kupna – sprzedaży, a nawet proste pokwitowanie odbioru zapłaty za sprzedawany pojazd.

co to jest v5c i jak wyglada
Okładka dowodu rejestracyjnego V5C

Jakie informacje zawiera log book?

W log book zawarte są wszystkie ważne informacje na temat pojazdu. Znaleźć tu więc można kompleksowe dane techniczne:

  • marka i model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • numer podwozia, VIN,
  • emisja spalin.

Ponadto, znajdują tu się dane pierwszej rejestracji, historia pojazdu (na przykład zarejestrowane szkody), informacje o obecnym i poprzednich użytkownikach. 

Jak wygląda angielski dowód rejestracyjny?

Angielski dowód rejestracyjny znacznie się różni od naszego rodzimego dokumentu. Są to dwa arkusze papieru, złożone w format A4. Okładka jest obecnie koloru czerwonego, z dwoma niebieskimi paskami. Już na okładce tego dokumentu można znaleźć informację, że nie potwierdza on własności pojazdu (This document is not proof of ownership).

Pomimo tego, że log book nie stanowi dowodu własności pojazdu, należy upewnić się przy zakupie, czy właściciel ten dokument posiada. W każdym przypadku, gdy okaże się, że brakuje dowodu rejestracyjnego lub jego wygląd budzi wątpliwości (jest skopiowany lub nie posiada znaku wodnego), należy z dużą czujnością rozważyć zakup samochodu.

Wszelkie pytania związane z dowodem V5C możesz kierować bezpośrednio na adres: koby@teamlees.eu

POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Masz pytania?