Jak wziąć samochód na raty w UK?

lip 3, 2022 | Finanse, Poradnik

Zakup samochodu na raty jest wygodnym rozwiązaniem nie tylko w Polsce. Kierowcy w Wielkiej Brytanii również z takiej możliwości chętnie korzystają, poszukując najlepszych ofert kredytu ratalnego. O ile swój rodzimy rynek wszyscy znamy dobrze i wiemy, dokąd po taki kredyt można się udać, o tyle mieszkając w UK jako cudzoziemiec można poczuć się nieco zagubionym. Czy i tutaj możesz kupić auto używane w kredycie? Jak wziąć samochód na raty w UK? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kredyty na samochody w Polsce.
  2. Co warto wiedzieć o kredytach na zakup auta w UK?
  3. Zdolność kredytowa w UK – Credit Score.
  4. Gdzie wziąć kredyt na zakup samochodu w UK?

Może Cię zainteresować:

  1. Jak się jeździ „anglikiem” w Polsce?
  2. Co to jest V5C?
  3. Kategorie ABI – co to jest?

Kredyt na samochód w Polsce

W przypadku chęci zakupu pojazdu ze spłatą ratalną zazwyczaj udajemy się do kilku banków lub też do agencji. Wstępnie pytamy o obowiązującą ofertę, oprocentowanie kredytu, liczbę rat i możliwość wcześniejszej spłaty. Alternatywnie, w przypadku zakupu auta używanego w komisie lub od dealera samochodowego, o możliwość kredytowania możemy zapytać już tutaj. Rozwiązanie to jest na tyle popularne, że już nawet nie ma potrzeby stawiać się w biurze sprzedawcy osobiście. Oferty na kredyt lub leasing poznamy online, korzystając z serwisów wyspecjalizowanych w tej dziedzinie – na przykład tutaj. Jeżeli nabywca może się wykazać historią kredytową bez zarzutu, wybiera propozycję, która jest najbardziej korzystna i zawiera umowę. 

Czy w UK wygląda to podobnie?

Kredyt na samochód w UK – co warto wiedzieć

Kredyty zaciągane w celu zakupu pojazdu są kredytami konsumenckimi. Oznacza to, że bank lub firma udziela pożyczki, która nie może zostać spożytkowana w inny sposób. Niezależnie od tego, jaką drogą taki kredyt nabędziesz, musisz zapoznać się z kilkoma terminami, które z pewnością pojawią się w umowie:

  • APR – Annual Percentage Rate – oprocentowanie w skali roku.
  • Debt-to-income – stosunek sumy dochodów wnioskodawcy do jego stałych, miesięcznych wydatków. Każdy kredytodawca ma tu swoje wytyczne co do maksymalnego udziału procentowego raty kredytowej w zobowiązaniach kredytobiorcy. Niektóre banki uznają, że rata nie może przekraczać 40% dochodu, inne, że 30%.
  • Early Repayment Charge – opłata naliczana przez bank / firmę w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu, aniżeli zakładała zawarta umowa.
  • Set Up Free – zazwyczaj stała opłata, którą bank / firma nakłada tuż po przyznaniu kredytobiorcy pożyczki.
  • Secured Personal Loan – elementem zawartej umowy jest zadeklarowany przedmiot (samochód, nieruchomość), który stanowi zastaw w przypadku braku możliwości spłaty kredytu. Nie jest to, oczywiście, zabezpieczenie, z którego kredytodawca korzysta z powodu na przykład opóźnień w spłacie. Zastaw zostanie zajęty jedynie wówczas, gdy kredytobiorca zadeklaruje, że przestał być wypłacalny. Plusem takiej klauzuli jest większa elastyczność banku w przyznaniu wysokości kredytu lub obniżeniu standardowego oprocentowania.
  • Unsecured Personal Loan – analogicznie do punktu powyższego, jest to kredyt bez zabezpieczenia w postaci zastawu. Skutkuje on zazwyczaj wyższym oprocentowaniem i / lub mniejszą swobodą w dopasowaniu okresu spłaty pożyczki.
  • PPI – Payment Protection Insurance – kolejna forma zabezpieczenia, tym razem z większą korzyścią dla konsumenta. W tym przypadku bank proponuje wniesienie określonej kwoty jednorazowo lub jako składowa raty, tytułem ubezpieczenia na wypadek utraty pracy lub części dochodu. 
  • PCP – Personal Contract Purchase – rodzaj umowy, której najbliżej do znanego nam leasingu. Nabywca wnosi depozyt tuż po zawarciu umowy kredytowej, następnie reguluje miesięczne raty w ustalonej wysokości, zaś na koniec ma możliwość wnieść kwotę finalną (balloon payment) i stać się właścicielem pojazdu. Jeśli kredytobiorca zrezygnuje z opłacenia balloon payment, wówczas umowa dobiega końca, a samochód wraca do dealera.
  • HP – Hire Purchase – kredyt ratalny rozłożony na miesięczne wpłaty, jednak w pierwszej kolejności należy uregulować depozyt w uzgodnionej kwocie.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku dwóch ostatnich ofert (PCP i HP) kredytobiorca staje się właścicielem samochodu dopiero po wniesieniu ostatniej raty lub spłaty finalnej – czyli balloon payment.

kredyt na samochod w uk

Zakup samochodu a zdolność kredytowa

Podobnie jak i w Polsce, brytyjskie banki oraz firmy kredytowe posiłkują się oceną kredytową (Credit Score) zanim wyrażą zgodę na zawarcie umowy. Credit Score jest parametrem, który wiarygodność kredytową wnioskodawcy wyraża w skali punktowej. Co ważne, każdy bank lub inny podmiot, do którego zwrócisz się o ocenę swojej zdolności kredytowej, opracowuje taką skalę we własnym zakresie.

Przykładowa ocena na podstawie serwisu historiakredytowa.co.uk:

  • 961 – 999 punktów – najwyższy pułap, świadczący o doskonałej historii kredytowej. Bez obaw możesz się udać do najbardziej wymagających placówek, możesz również liczyć na szerszy wachlarz przedstawianych Ci ofert. 
  • 881 – 960 punktów – zdolność dobra, wystarczająca do ubiegania się o kredyty również w bardziej wymagających bankach. W tym przypadku jednak ofert otrzymasz mniej i nie zawsze będą to najlepsze propozycje, jakie placówka przygotowała dla swoich klientów.
  • 721 – 880 punktów – kredyt otrzymasz, jednak warunki z pewnością nie będą bardzo korzystne. Nie na każdy model samochodu będziesz sobie mógł też pozwolić.
  • 561 – 720 punktów – zdolność na niskim poziomie, niewystarczająca, aby uzyskać pozytywną opinię w większości banków i placówek. Jeżeli uda Ci się zdobyć przychylność kredytodawcy, wówczas możesz być pewny, że oprocentowanie będzie wysokie, a umowa może być obwarowana dodatkowymi zabezpieczeniami.
  • 0 – 560 punktów – bardzo niski pułap, który świadczy, że najprawdopodobniej w przeszłości borykałeś się z problemami w spłacie długów. Być może nadal widnieją na Twoim koncie zobowiązania po terminie – raty kredytu, rachunki. W tym przypadku kolejnej pożyczki nie otrzymasz z całą pewnością. Będziesz mieć kłopot nawet z zawarciem umowy abonamentowej na telefon, internet lub nawet na ubezpieczenie samochodu, który planujesz kupić. Samochód na raty w UK to niestety nie jest propozycja dla Ciebie.
zdolnosc kredytowa w wielkiej brytanii

Jak wziąć samochód na raty w UK?

Wróćmy do pytania przewodniego. Jak już prawdopodobnie wywnioskowałeś z treści artykułu, możliwości na pozyskanie finansowania na zakup samochodu używanego lub nowego w UK są bardzo zbliżone do tych, które znasz z Polski. Możesz udać się bezpośrednio do banku lub banków i zapytać o oferowane kredyty ratalne. Inną możliwością jest skorzystanie z ofert komisów lub dealerów. Jednak ci również posiłkują się bankami, stanowiąc zazwyczaj pośrednika w zawarciu umowy kredytowej. Wreszcie, możesz też udać się do multiagencji, która prześwietli dla Ciebie propozycje wielu banków i wybierze najlepszą. 

POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Masz pytania?