Jeżdżenie „anglikiem” w Polsce

cze 28, 2022 | Poradnik, Samochody z UK - przepisy

Dla jednych wyższy standard w lepszej cenie, dla innych unikalny, rzadko spotykany model. Motywacji do zakupu samochodu z Wielkiej Brytanii może być tyle, ilu kierowców. Niektórzy powracają do Polski swoimi autami po latach spędzonych na emigracji, inni decydują się na zakup i import z pomocą profesjonalnych firm. Amatorów “anglików” jest całkiem sporo i wcale nie każdy z nich uważa przekładkę kierownicy za absolutną konieczność. Czy trzeba ją robić? Przyjrzyjmy się, co na ten temat sądzą sami kierowcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy trzeba robić przekładkę pedałów i kierownicy?
  2. Czy trzeba ubezpieczyć samochód z Anglii?
  3. Jak się kieruje „anglikiem”?
  4. Auto z Wielkiej Brytanii a praca kierowcy

Przekładka kierownicy a przepisy

Do sierpnia 2015 roku nabywca samochodu z Anglii musiał wprowadzić zmiany w konstrukcji pojazdu tak, aby kierownica i pedały znajdowały się po lewej stronie auta. W przeciwnym wypadku towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogły udzielić polisy na taki pojazd. Było to więc równe z wykluczeniem go z użytkowania (choć niezupełnie, o czym szerzej w dalszej części artykułu). 

Przepisy jednak się zmieniły, zatem obecnie nie trzeba ani przekładać kierownicy, ani zmieniać miejsca montażu pedałów. Kierowcy mogą kupić i użytkować samochód z Wielkiej Brytanii na polskich drogach, bez obaw o konsekwencje lub nieprzyjemności ze strony prawa. 

Samochód z Wielkiej Brytanii a ubezpieczenie

O tym, jakie procedury obowiązują w przypadku kupowania polisy na samochód z Anglii pisaliśmy już tutaj: ubezpieczenie „anglika”. Warto jednak podkreślić, że zmiana rejestracji i firmy ubezpieczeniowej nie jest konieczna, choć pewne warunki muszą zostać spełnione. Jakie to warunki? Oczywiście, aktualne badania techniczne, rejestracja i polisa dopełnione na Wyspach Brytyjskich. Auto jest więc zarejestrowane, jest również ubezpieczone polisą OC, lecz nadal są to brytyjskie tablice i brytyjskie towarzystwo.

Jak łatwo można się domyślić, jest to rozwiązanie wygodne, lecz nie zawsze będzie dobre z uwagi na duże różnice w kosztach utrzymania pojazdu w Anglii i w Polsce. Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, a Polskę odwiedzasz w ramach urlopu – rejestracją i polisą nie musisz się martwić. 

Jak się kieruje autem z Anglii?

Wiemy już, że z punktu widzenia przepisów zmiana strony umiejscowienia kierownicy i pedałów z prawej na lewą nie jest konieczna. Ale czy takie auto prowadzi się wygodnie, a przede wszystkim – czy jest to bezpieczne?

Jeśli się przyjrzymy bliżej opiniom samych kierowców, zauważymy, że nie ma tu jednomyślności. Zdania są podzielone zwłaszcza w przypadku takich manewrów, jak wyprzedzanie innych pojazdów lub pobieranie biletów parkingowych z automatów. W jednej i drugiej sytuacji infrastruktura sprzyja autom typu europejskiego, co wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Wyprzedzanie wymaga zachowania większego dystansu i ostrożności, zwłaszcza, jeśli kierowca nie ma wsparcia w postaci pasażera siedzącego obok, po lewej stronie. Nie jest to jednak manewr niewykonalny, a niektórzy kierowcy uznają wręcz, że tym sposobem jest bezpieczniej. Jak to możliwe? Mniejszy komfort podczas wyprzedzania jest skutecznym bodźcem, zniechęcającym do tego manewru. Kierowcy postanawiają zdjąć nogę z gazu i spokojnie jechać za wolniejszym pojazdem.

Kierowcy zauważają, że największą niedogodnością w prowadzeniu auta z kierownicą po prawej stronie jest moment pobrania biletu – na wjeździe na autostradę, czy też na parkingu z automatycznym systemem opłat. Jeśli kierowca podróżuje sam, musi z samochodu wysiąść i go obejść lub gimnastykowac się usiłując dosięgnąć automatu poprzez fotel pasażera.

Co z innymi sytuacjami na drodze? W zasadzie, nie ma większej różnicy, czy prowadzi się samochód europejski, czy nie. Poruszanie się po miastach lub też poza nimi niczym się nie różni, wymaga jedynie opanowania obsługi samochodu. 

“Anglik” a praca kierowcy

Ciekawe wnioski mają niektórzy kierowcy, zwłaszcza ci, dla których jazda samochodem stała się źródłem dochodu. W ich opinii, warto jest się wprawiać w jeździe zarówno prawo jak i lewostronnymi samochodami, gdyż daje to perspektywy znalezienia dobrej pracy w Polsce lub w Wielkiej Brytanii. O ile trudno byłoby zdobywać takie umiejętności w samochodzie ciężarowym, o tyle samochód osobowy, a nawet dostawczy, można kupić bez najmniejszych kłopotów. Czy warto? Liczba ofert pracy dla kierowców zawodowych mówi sama za siebie: oferty pracy dla kierowców. Kierowcy międzynarodowi to bez wątpienia zawód z perspektywami, a wyjazdy służbowe do Anglii są tu bardziej niż pewne.

POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Masz pytania?